Paweł Kowalewski

NIE WOLNO!

Seria fotograficzna NIE WOLNO! przygotowywana była przez kilka lat. Paweł Kowalewski podróżując po świecie, robił zdjęcia różnych znaków zakazu i nakazu, a potem w oparciu o nie powstawały reprodukcje. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały na 2. Mediations Biennale w Poznaniu w 2010 roku. Głównym znakiem samego biennale była jedna z prac z cyklu, fotografia z komunikatem Europeans Only wydrukowana na wielkoformatowym banerze.

 

Ta sama fotografia, reprodukowana wraz z innymi zakazami i nakazami na serii pocztówek, pojawiła się przy okazji działań performatywnych Pawła Kowalewskiego w trakcie Biennale w Wenecji w 2011 roku. Artysta odwiedzał turystyczne stoiska oraz kioski z suwenirami i dokładał swoje kartki z wielokulturowymi dyrektywami do pamiątkowych widokówek.

 

Sam projekt jest bardzo intermedialny. Funkcjonował i w formie outdoorowej w 2010 roku, w formie viralowej w Wenecji oraz jako seria lightboxów towarzyszących instalacji Pawła Kowalewskiego Symulator totalitaryzmu w galerii Propaganda w Warszawie w 2012 roku, stanowiąc komentarz do interaktywnej, potężnej maszyny, której symulacja podejmuje problematykę totalitarnego paradygmatu, wbrew pozorom wciąż kształtującego współczesne społeczeństwo.

 

Cykl został również wystawiony na Viennacontemporary, austriackich targach sztuki, w 2016 roku.
Link: relacja z targów w Wiedniu