Paweł Kowalewski

Praca Pawła Kowalewskiego na pierwszej w Polsce aukcji sztuki NFT – www.pk-nft.net

 

Dzieło artysty Pawła Kowalewskiego „Dlaczego jest raczej coś niż nic?” zostanie sprzedane na pierwszej w Polsce aukcji sztuki NFT organizowanej przez DESA Unicum – 1. co do wielkości dom aukcyjny w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzieła NFT szturmem zdobywają światowy rynek sztuki, a wraz z nim – serca kolekcjonerów. Nadchodząca 2 grudnia 2021 aukcja jest wyjątkowym i pionierskim wydarzeniem na polskim rynku aukcyjnym.

 

Pierwszym obiektem NFT, który trafi pod młotek podczas grudniowej aukcji DESA Unicum, jest „Dlaczego jest raczej coś niż nic?” Pawła Kowalewskiego, ikony polskiej sztuki lat 80. Prace Kowalewskiego do dziś stanowią ważny i pełen ironii komentarz wobec represji reżimu totalitarnego, dając świadectwo nie tylko traumatycznym przeżyciom Polaków, ale i ich drodze ku wolności. Wirtualny obiekt prezentowany przez artystę to powrót do oryginalnego dzieła z 1986 roku, utraconego bezpowrotnie w wyniku zniszczenia w 1997 roku.  Obraz przedstawia najszybsze zwierzę świata – geparda na tle zachodzącego słońca.

„Miałem 20 lat, gdy go malowałem… Poszukiwałem odpowiedzi na metafizyczne pytanie „dlaczego jest raczej coś niż nic?” postawione przez filozofa Wilhelma Leibniza. Można powiedzieć, że w tym zmaganiu filozofia łączy się z nauką i astrofizyką, by odnaleźć ostateczne wyjaśnienie wszechświata. Dzięki technologii blockchain moje zniszczone dzieło przechodzi do wieczności w formie cyfrowej, przez co znajduje się już w kolejnych wymiarach – przekracza naszą rzeczywistość i żyje własnym życiem” – wyjaśnia Paweł Kowalewski.

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wartość światowej sprzedaży NFT osiągnęła zawrotną liczbę 3,5 miliarda dolarów – wynika z publikacji Hiscox Online Art Trade Report 2021. Według Nonfungible.com – w 2020 roku wartość prac cyfrowych na świecie została oszacowana na 250 milionów dolarów, czterokrotnie przewyższając wynik z roku poprzedniego. Do tak szybkiego wzrostu rynku przyczyniły się rekordowe ceny osiągane przez dzieła NFT, oferowane przez najbardziej prestiżowe domy aukcyjne na świecie – Sotheby’s, Christie’s oraz Phillips – oraz największe platformy oferujące sztuką cyfrową. Wśród rekordowych prac znalazły się między innymi warty 69 mln dolarów wirtualny kolaż Mike’a Winkelmanna (znanego jako Beeple).

O atutach NFT mówi również Juliusz Windorbski z DESA S.A.:

„Nowoczesne technologie zmieniają rynek sztuki, umożliwiając dynamiczny rozwój twórczości cyfrowej. Znaczącą rolę w ich popularyzacji wśród kolekcjonerów mogą odegrać domy aukcyjne. Dlatego, jako pierwsi nie tylko Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej, zdecydowaliśmy się poszerzyć naszą ofertę o obiekty tworzone w technologii NFT. Dostrzegamy w niej odrębną, mającą olbrzymi potencjał, dziedzinę artystyczną, która rozwijać się będzie równolegle do tradycyjnego rynku aukcyjnego. Na aukcji zaoferujemy unikatowe dzieła cyfrowe, wykorzystując w pełni potencjał protokołu blockchain i cyfrowych certyfikatów autentyczności, odpowiadając na nowe potrzeby estetyczne odbiorców sztuki współczesnej oraz dostarczając kolejne medium umożliwiające ekspresję polskim i zagranicznym artystom.”

 

Pracę Pawła Kowalewskiego „Dlaczego jest raczej coś niż nic?” będzie można licytować online na bid.desa.pl, przez zlecenie stałe lub telefoniczne w DESA Unicum. Praca pójdzie pod młotek jako pierwsza pozycja na aukcji „Sztuka Współczesna: Pop-art, popkultura, postmodernizm” już 2 grudnia 2021 o godz. 20:00.

Praca NFT Pawła Kowalewskiego pod LINKIEM

Rejestracja do licytacji online KLIKNIJ

Rejestracja na licytację telefoniczną pod LINKIEM