Paweł Kowalewski

Symulator totalitaryzmu

Symulator totalitaryzmu to projekt „zamknięty” w ogromnej zaciemnionej kabinie, we wnętrzu której widz, po uruchomieniu multimedialnej projekcji, staje twarzą w twarz z mrocznym dziedzictwem XX-wiecznej historii. Instalacja nawiązuje do znanych każdemu symulatorów różnego rodzaju zachowań ludzkich, takich jak: symulator lotów, mrozu czy nieważkości.

 

Obrazy zagłady, śmierci, wszelkiego zła, jakie codziennie mają miejsce na świecie, docierają do nas tymi samymi kanałami i w ten sam sposób, co każdy inny medialny komunikat. Pytanie – jak na nie reagujemy? Paweł Kowalewski stawia nas bezpośrednio wobec przerażającego systemu. Kilkuminutowym eksperymentem, przez jaki przechodzimy w odosobnieniu w zamkniętej kabinie, artysta chce obudzić świadomość, niezamierzonego wprawdzie, ale jednak współuczestnictwa.

 

Praca po raz pierwszy prezentowana była w 2012 roku w Galerii Propaganda w Warszawie, w ramach indywidualnej wystawy podejmującej tematykę totalitarnego paradygmatu, który wbrew pozorom wciąż kształtuje współczesne społeczeństwo. Ekspozycja skoncentrowana była wokół interaktywnej instalacji, której towarzyszyły lightboxy z serii NIE WOLNO!.

 

Symulator totalitaryzmu po raz drugi został uruchomiony rok później jako instalacja w przestrzeni publicznej w Radomiu, przy Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie organizowane było wspólnie z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.