Paweł Kowalewski

Wystawa „*** KU WOLNOŚCI” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Wernisaż: 29 lipca 2021
Wystawa: 30 lipca – 3 października 2021
Kurator: Bogusław Deptuła

 

„*** KU WOLNOŚCI. Polska sztuka lat 80 i 90-tych XX w. z kolekcji Wernera Jerke z Recklinghausen”.

 

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zostanie zaprezentowany fragment jednej z najlepszych kolekcji polskiej sztuki XX i XXI wieku, ze zbioru Wernera Jerke. Niektóre z pokazywanych dzieł ma wprost legendarny charakter, są znane i reprodukowane, ale mało kto zdaje sobie sprawę, kto jest ich właścicielem.

Jerke kolekcjonuje ze znawstwem i wyczuciem specyfiki sztuki polskiej. Trzyma rękę na jej pulsie i wie świetnie gdzie on bije. Wybiera celnie i z wyczuciem.

Z zawodu Werner Jerke jest lekarzem-okulistą, właścicielem kliniki okulistycznej i winiarzem. Najlepiej znany jest jednak jako kolekcjoner sztuki polskiej i twórca pierwszego, prywatnego muzeum polskiej sztuki po za granicami Polski. Muzeum mieści się w niemieckim Recklinghausen (Zagłębie Ruhry) w budynku, który samodzielnie zaprojektował kolekcjoner.

Urodzony w Gliwicach w niemieckiej rodzinie, Jerke opuścił Polskę mając 23 lata. Zaczynał od zbierania sztuki Młodej Polski i École de Paris. Obecnie jego kolekcja liczy kilkaset pozycji. Skupia się na polskiej awangardzie międzywojennej i powojennej nowoczesności.

Na wystawie w sopockim PGS zaprezentowane zostanie głównie malarstwo z lat 80 90-tych XX wieku. Twórczość członków warszawskiej Gruppy – Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk, Roman Woźniak; wrocławskiego Luxusu, Łodzi Kaliskiej, Grupy Ładnie, czy klasyków takich jak Edward Dwurnik czy Leon Tarasewicz oraz artystów młodszego pokolenia, jak Radek Szlaga.

Licząca ponad 60 obiektów prezentacja, jest wyborem prac mających zaangażowany politycznie czy społecznie charakter. Prezentuje nieco mniej znaną stronę kolekcjonerskich zainteresowań Wernera Jerke.

Na wystawie pokazany zostanie również jeden z najbardziej znanych obrazów Pawła Kowalewskiego – „Ja zastrzelony przez Indian”. Płótno powstało w 1983 r. w okresie stanu wojennego i jest ironicznym autoportretem twórcy.

 

Link do wystawy TUTAJ