Paweł Kowalewski

KSIĄŻKA / Sztuka to jest wszystko

„Sztuka to jest wszystko”

Paweł Kowalewski, Aleksander Hudzik

LUNA HOUSE

 

Paweł Kowalewski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, w książce „Sztuka to jest wszystko” opowiada nie tylko o swoich artystycznych i życiowych wyborach, ale zastanawia się także nad kondycją polskiej sztuki, i nad tym, co dzisiaj znaczy być artystą. Ta książka to jednak nie tylko słowo, ale także obraz.

Do każdego egzemplarza dołączona jest specjalna zakładka z kodem QR, który pozwoli na wirtualne zawieszenie jednego z obrazów Kowalewskiego w naszym domu.

Paweł Kowalewski jest jednym z założycieli legendarnej Gruppy, ikony polskiej sztuki lat 80., a także autorem takich dzieł jak choćby „Mon Cheri Bolscheviq” czy „Symulator totalitaryzmu”. Jego prace wystawiane były w najważniejszych muzeach i galeriach na całym świecie, a on sam był wieloletnim wykładowcą warszawskiej ASP. W książce „Sztuka to jest wszystko” artysta opowiada Aleksandrowi Hudzikowi o swoich artystycznych początkach, osobistych sukcesach i niepowodzeniach, ale ta książka to także próba szerszego spojrzenia na polski rynek sztuki i jego kolejne transformacje. Zdaniem Kowalewskiego sztuka i świat wokół to nigdy nie są oddzielne byty, ale raczej naczynia połączone, które bezpośrednio na siebie wpływają. Dlatego zdecydowanie przyznaje, że wierzy w to, że sztuka może zmienić świat.

A co z samymi artystami? Kowalewski był świadkiem wielkich karier, które wybuchały niespodziewanie i tak samo szybko gasły, ale towarzyszył także i tym osobowościom świata sztuki, którzy przez lata nie pozwoliły zepchnąć się w niebyt. Co o tym decyduje? Kowalewski twierdzi, że sam talent i szczęście nie wystarczą. Do tego potrzebna jest jeszcze inteligencja, umiejętność bycia. „O tym zrobiłem serię pocztówek, na którym pojawili się między innymi Anda Rottenberg i Achille Bonito Oliva. Oni z tych wydrukowanych w 3D pocztówkach mrugają do nas okiem. Bo oni wiedzą, że sztuka jest najważniejsza, ale to także jest gra w której trzeba zaistnieć, umieć zarządzać swoją karierą, podejmować decyzje, czasem trudne, czasem złe”.

Książka „Sztuka to jest wszystko” to nie tylko rozmowa, ale także przekrój najważniejszych prac Pawła Kowalewskiego, które świetnie wyeksponowane zabierają czytelnika w podróż do niezwykłego świata artysty.  A dzięki augmented reality (AR) możemy z dziełami zamieszczonymi w książce obcować także w dodatkowym wymiarze. W każdej książce czytelnik znajdzie zakładkę z kodem QR. Po skierowaniu kamery telefonu na kod nastąpi przekierowanie do aplikacji, dzięki której czytelnik będzie mógł „przymierzyć” wybrany obraz na ścianie w wybranym pomieszczeniu swojego mieszkania.

Jak dotąd rzeczywistość rozszerzona (AR) nie była wykorzystywana w żadnej polskiej publikacji. Dzięki tej książce, sztuka naprawdę może nami zawładnąć – i dosłownie, i w przenośni. A wszystko w myśl zasady, że „sztuka to jest wszystko”.

O autorach:

Paweł Kowalewski – artysta, emerytowany profesor ASP, założyciel legendarnej Gruppy, ikona polskiej sztuki lat 80. Autor znanych dzieł: „Mon Chéri Bolscheviq”, „Symulator Totalitaryzmu”, „Moc i Piękno”, „Pop Art” czy słynnego cyklu „Psalmy”. Prace Pawła Kowalewskiego wystawiane były m.in. w NS- DOK w Monachium, Castello di Rivoli w Turynie, Artistsʹ House w Tel Avivie, Galerii Isy Brachot w Brukseli. Część z nich znajduje się w największych polskich kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Jerke, a także Fundacji Sztuki Polskiej ING czy Fundacji Rodziny Staraków.

Aleksander Hudzik – redaktor naczelny „Mint Magazine”. Dziennikarz kulturalny. Prowadzi podcast „I taki to jest miesiąc w kulturze” emitowany w radio newonce.  Przez lata związany z redakcją tygodnika „Newsweek Polska”, magazynami „Vogue Polska”, „Notes na 6 Tygodni” „Forbes Women”, „Dwutygodnik”, „K Mag”, „Przekrój”, „Esquire” i „Aktivist”. Współautor tekstów w książkach My Art GuidePolski Street Art i w przewodniku About Polska. Nominowany do nagrody Mariusza Waltera w 2024 roku w kategorii Młode Głosy Dziennikarstwa.

Premiera książki odbędzie się 29 września o godzinie 14 w Zachęta Narodowa Galeria Sztuki podczas Warsaw Gallery Weekend.

Książka w sprzedaży będzie od 30 września.