Dziedzictwo utracone….
Paweł Kowalewski jest ikoną polskiej sztuki lat 80. Był założycielem legendarnej Gruppy, najsławniejszej polskiej formacji artystycznej okresu PRL-u. Jego prace powstałe w okresie transformacji ustrojowej, są dziś ważnym, cynicznym komentarzem, mówiącym o traumatycznych przeżyciach Polaków, powstałych w wyniku represji reżimu totalitarnego.
Twórczość Pawła Kowalewskiego z lat 80. jest polskim świadectwem dochodzenia do wolności oraz artystycznego odreagowania po obaleniu komunistycznej władzy. Niestety z powodu niefortunnego i tragicznego w skutkach zdarzenia, kilka ikonicznych prac Kowalewskiego z tamtego okresu, zostało całkowicie zniszczonych w wyniku zalania przestrzeni magazynowej, w której artysta przechowywał swoje płótna w 1997 roku.
Przestały wówczas istnieć takie dzieła malarstwa polskiego jak: „Ja na górze, Ty na dole”, „Między piekłem a niebem”, „Manewry Armii Czerwonej 1918” i „Wściekły czerwony pies na zielonym tle pilnuje”.
Po ponad 30 latach, po namowach uznanych kuratorów i środowiska artystycznego, twórca zdecydował się stworzyć całkowicie na nowo, unikatowe repliki autorskie tamtych zniszczonych w 1997 r. prac, które są dziś jedynymi, istniejącymi wersjami obrazów Pawła Kowalewskiego, co więcej wzbogaconymi o bezcenny dorobek artystyczny i doświadczenie twórcy.
Na przełomie 2019 i 2020 roku artysta namalował obrazy, które są de facto pogłębione o nowy walor malarski i jednocześnie zakorzenione w jednym z kluczowych momentów dla polskiej sztuki współczesnej.