Prace polskich twórców na najlepszych europejskich wystawach
Magazyn Frieze, jedno z najważniejszych pism krytycznych o sztuce założone w 1991 roku w Londynie, wybrało 10 najlepszych wystaw, które miały miejsce w 2020 roku w europejskich instytucjach kultury. Magazyn Frieze to również międzynarodowa marka znana z największych targów sztuki współczesnej na świecie, które odbywają się w Londynie i Nowym Jorku, a które co roku odwiedza średnio 60 000 zwiedzających.
Na liście wyróżnionych przez Frieze znalazła się wystawa „Tell me about yesterday tomorrow” zorganizowana przez centrum dokumentacji historii w Monachium, NS-Dokumentationszentrum, na której prezentowana była głośna praca Pawła Kowalewskiego pt. „Europeans Only”. Fotografia wykonana przez Kowalewskiego w 2010 roku w Muzeum Apartheidu w Johannesburgu i pokazuje dworzec kolejowy w Pretorii z czasów apartheidu (1992). Hasło „Europeans Only” jest symbolem systemu, który dzieli ludzi na podstawie ich rasy i koloru skóry.
W obliczu panującego obecnie skrajnie prawicowego myślenia, kurator wystawy Nicolaus Schafhausen chciał podkreślić rolę, jaką sztuka współczesna może odegrać w przypominaniu nam o okrucieństwach historii po to, aby nigdy nie zostały przez nas zapomniane. Recenzowana w najważniejszych niemieckich dziennikach wystawa „Tell me about yesterday tomorrow” była również nominowana do nagrody krajowego magazynu ART.
Schafhausen pracę polskiego twórcy zobaczył na wystawie w galerii Propaganda podczas Warsaw Gallery Weekend. Wcześniej praca ta była prezentowana w kraju i za granicą, m.in. na 2. Mediations Biennale Poznań (2010) oraz austriackich targach sztuki Vienna Contemporary (2016).
Monachijska wystawa została nominowana do pierwszej europejskiej 10. razem z takimi projektami jak: wystawa „Museum for Preventive Imagination: Editorial” zorganizowana przez włoskie MACRO – Museum of Contemporary Art of Rome czy indywidualna prezentacja twórczości „Jeremy Shaw” w paryskim Centre Pompidou.
W wyróżnionych przez Frieze topowych wystawach wzięło udział oprócz Pawła Kowalewskiego tylko sześciu polskich artystów i artystek współczesnych: Agnieszka Kurant, Joanna Piotrowska, Joanna Rajkowska, Alicja Rogalska, w połowie polski duet Slavs and Tatars oraz nieżyjący malarz Artur Nacht Samborski. Dodatkowej rangi temu wyróżnieniu dodaje fakt, że rocznie w Niemczech odbywa się około 20 tys. wystaw w liczących się muzeach i galeriach sztuki współczesnej.
Link to rankingu Frieze TUTAJ