Paweł Kowalewski

„My i psy, psy i my” – wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę „My i psy, psy i my”. Ekspozycję będzie można oglądać od 15 października do 16 stycznia 2022. Na wystawie zaprezentowane zostaną aż dwie prace Pawła Kowalewskiego z lat 80. – płótno „Wściekły czerwony pies na zielonym tle pilnuje” oraz gablota „Mały wszawy piesek”.

Kurator: Bogusław Deptuła

Psy są wyjątkowo częstym i chętnie podejmowanym przez artystów tematem artystycznym. Pojawiają się u największych mistrzów w dziejach sztuki polskiej i międzynarodowej, zarówno w dziełach artystów samouków czy w anonimowych obrazach. Wystawa „My i psy, psy i my”, organizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, ma na celu uświadomienie wszechobecności „najlepszego przyjaciela człowieka” – czyli psa, w naszym otoczeniu, a co za tym idzie w świecie sztuk plastycznych.

Ekspozycja zaplanowana została jako szeroka panorama sztuki polskiej, prezentująca różne dziedziny artystyczne – obrazy, rzeźby, rysunki – od XVIII wieku, poprzez sztukę XIX wieku i dwudziestolecie międzywojenne, aż po dzień dzisiejszy. Zrealizowana zostanie w oparciu o zbiory publiczne (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu) i prywatne (kolekcjonerzy, artyści i osoby prywatne).

Wystawa stawia sobie za cel ujawnienie wszechobecności motywu psa w sztuce na przestrzeni wieków. Różnorodność stylów i estetyk będzie ujawniać bogactwo możliwych poszukiwań i rozwiązań. Nie chodzi w niej o klasyfikację psich wyobrażeń, a raczej o przyjemność płynącą ze spotkań z nimi, zarówno estetyczną jak i myślową, bo rola i znaczenie psów w ludzkim otoczeniu, mimo, że wciąż ulega przemianom, nadal pozostaje nadzwyczaj ważna.

Podczas wystawy będziemy mogli zobaczyć prace takich artystów jak m.in.: Mirosław Bałka, Olga Boznańska, Bolesław Cybis, Ignacy Czwartos, Oskar Dawidzki, Edward Dwurnik, Maksymilian Gierymski, Grzegorz Kozera, Łukasz Huculak,  Maria Jarema, Filip Kalkowski, Łukasz Korolkiewicz, Paweł Kowalewski, Tadeusz Makowski, Kazimierz, Mikulski, Jarosław Modzelewski, Karol Palczak, Teresa Pągowska, Sławomir Ratajski, Joanna Rusinek, Agnieszka Sandomierz, Marek Sieńczyk, Marek Sobczyk, Paweł Susid, Ryszard Woźniak, Stanisław Wyspiański.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum ASP w Warszawie, ZACHĘTY – Narodowej Galerii Sztuki, Teatru Narodowego w Warszawie, Domu Aukcyjnego DESA, kolekcji prywatnych i wypożyczeń od artystów.