Paweł Kowalewski

Serigrafia z legendarnym Bolszewikiem Pawła Kowalewskiego na aukcji na rzecz Białorusi!

Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich opiekuje się uchodźcami politycznymi od wielu lat. Razem z Piękna Gallery oraz CU ART po raz kolejny organizuje aukcję charytatywną na rzecz Białorusinów, którzy uciekają do Polski przed represjami reżimu Łukaszenki. Już 9 lutego pod młotek pójdzie aż 70 prac różnych twórców, m.in. serigrafia Pawła Kowalewskiego z legendarnym Bolszewikiem, „Minuta krzyku” Jany Shostak czy fotografia Katarzyny Kozyry. Partnerami internetowymi aukcji są: Artinfo.pl oraz Onebid.pl.

 

W Polsce przebywa wielu Białorusinów, którzy z obawy przed aresztowaniem lub nawet utratą życia zmuszeni byli do ucieczki z kraju. Często przyjeżdżają z jednym plecakiem, bowiem nie mieli czasu lub możliwości zabrania dorobku swojego życia. Wiele osób przyjeżdża do Polski z rodziną. Wszyscy potrzebują dachu nad głową, jedzenia, środków czystości, a w dalszej kolejności wsparcia w załatwieniu dokumentów i spraw urzędowych, które umożliwią im godne funkcjonowanie w naszym kraju.

Fundacja Humanosh opiekuje się uchodźcami politycznymi od wielu lat. W ubiegłym roku wyremontowała i otworzyła w Warszawie Mirnyj Dom, pierwszy dom Białorusinów po przybyciu do Polski. W okresie 8 miesięcy placówka przygarnęła i pomogła usamodzielnić się ponad 90 osobom. Poza Mirnym Domem, Fundacja ma pod opieką 11 mieszkań na terenie całej Polski, gdzie przebywają migranci z Białorusi. Uruchomienie, wyposażenie i utrzymanie Mirnego Domu było w dużej mierze możliwe dzięki środkom uzyskanym z pierwszej aukcji charytatywnej, która odbyła się 17 lutego 2021 r. Zebrano wtedy kwotę ponad 100 tyś. złotych.

Miesięczne koszty utrzymania Mirnego Domu (zwłaszcza w okresie grzewczym) to suma często przekraczająca 20 tyś. złotych. „Sukces i wielkie zaangażowanie po stronie, zarówno samych artystów jak i kupujących, skłonił nas do powtórnego zorganizowania aukcji. Tym razem również nikt z zaproszonych nie odmówił nam pomocy. Mamy wspaniałych młodych artystów z Białorusi, takich jak np.: Alesia Zhitkievich, Michail Gulin, Karolina Poliakova, Igor Tishin. Swoją pracę, obraz zatytułowany „Minuta krzyku”,  na rzecz wspierania wolności, przekazała również Jana Shostak.  Paweł Kowalewski, Katarzyna Kozyra to nazwiska znane powszechnie nie tylko w Polsce, tym bardziej cieszymy się, że są z nami ponownie. Idea wolności, niepodległości, walki z reżimem jest Polakom bardzo bliska, więc grono artystów wspierających tę inicjatywę co roku się powiększa. W tym roku swoje prace przekazali nam również Rafał Olbiński, Anna Halarewicz, Kamil Kotarba, Alicja Habisiak-Matczak. Jestem przekonana, że gwarantują one zarówno wysoki poziom artystyczny, ale również zainteresowanie miłośników sztuki. Całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany na Mirnyj Dom lub inne potrzeby Białorusinów przebywających w Polsce”- powiedziała Katarzyna Skopiec, współzałożycielka fundacji Humanosh.

Artyści, którzy uczestniczą w przedsięwzięciu, reprezentują różne generacje, style i dyscypliny. 70 dzieł dostępnych na aukcji to obrazy, rysunki, linoryty, infografiki i wiele innych. Wiele z nich, w bezpośredni sposób,  odwołuje się do pojęcia wolności, niezależności, bezpieczeństwa lub jego braku. Większość  twórców to ludzie bardzo młodzi. Niektórzy przeżyli aresztowanie i zmuszeni zostali do emigracji z kraju. Wyjątkowym przykładem jest Nastia Yaroshevich. Dziewczynka ma 5,5 roku i jest córką Antoniny Kanavalavej i Sergeja Yaroshevicha – więźniów politycznych skazanych na 5,5 roku więzienia. Razem z bratem Ivanem zostaliby zabrani do domu dziecka, gdyby nie ich babcia, Anna Kanavalava, która uciekła razem z nimi do Polski. Po doświadczeniu 2 napadów wojsk reżimu Łukaszenki na rodzinny dom dziewczynki, Nastia Yaroshevich zamieszcza w swoich licznych rysunkach symbole wolnej Białorusi. Cała trójka mieszkała w Mirnym Domu.

 

Wirtualna aukcja odbędzie się 9 lutego 2022 r. o godz. 19:00. Sygnowaną serigrafię „Mon Cheri Bolscheviq” autorstwa Pawła Kowalewskiego, która powstała na podstawie legendarnego płótna z 1984 roku licytować można po rejestracji na aukcję: KLIKNIJ LINK

Wystawę obiektów przedaukcyjnych można oglądać w Piękna Gallery na ul. Emilii Plater 10 w Warszawie.